30. 9. 2024
Maturity 2025
Maturitní zkouška se skládá ze dvou částí:
1. Společná část: 2 povinné předměty
- český jazyk a literatura (všichni žáci)
- cizí jazyk (anglický jazyk nebo francouzský jazyk nebo německý jazyk) nebo matematika (dle volby žáka)
Obě tyto maturitní zkoušky se konají pouze formou didaktického testu, který zadává a hodnotí CENTRUM (CERMAT). Kromě povinných zkoušek může žák v této části maturitní zkoušky zvolit až dvě nepovinné zkoušky, a to zkoušku z předmětů: matematika, matematika rozšiřující nebo cizí jazyk.
2. Profilová část: 4, resp. 3 předměty
- český jazyk a literatura (konají všichni žáci)
- žák, který zvolil ve společné části maturitní zkoušky cizí jazyk, koná z tohoto cizího jazyka i profilovou zkoušku a volí další 2 předměty z nabídky,
- žák, který ve společné části MZ zvolil matematiku, volí další 2 předměty z nabídky s tím, že musí zvolit alespoň jeden cizí jazyk
Kromě povinných zkoušek může žák v této části maturitní zkoušky zvolit až dvě nepovinné zkoušky z dále uvedené nabídky předmětů. Zkoušky z českého jazyka a z cizího jazyka v profilové části se skládají vždy z písemné práce a ústní zkoušky před maturitní komisí.
Náhrada zkoušky z cizího jazyka v profilové části maturity
Jednu zkoušku z cizího jazyka v profilové části lze nahradit výsledkem standardizované zkoušky podle školského zákona dokládající jazykové znalosti žáka, a to nejméně na úrovni B2 pro všechny jazyky v osmiletém studijním oboru, pro anglický jazyk nejméně na úrovni B2 také ve čtyřletém studijním oboru a pro ostatní jazyky (německý jazyk a francouzský jazyk) ve čtyřletém studijním oboru nejméně na úrovni B1 za podmínky, že v profilové části maturitní zkoušky žák koná 4 povinné zkoušky (nahradit lze i nepovinnou zkoušku z cizího jazyka v rámci profilové maturitní zkoušky). Písemnou žádost o nahrazení zkoušky podává žák řediteli školy nejpozději do 31. března 2025 pro náhradu zkoušky v jarním zkušebním období, resp. do 30. června 2025 pro podzimní zkušební období. Součástí této žádosti je vždy doklad nebo úředně ověřená kopie dokladu o úspěšném vykonání standardizované jazykové zkoušky. Pokud žák zvolil ve společné části MZ matematiku, nemůže zkoušku z cizího jazyka v profilové části MZ výsledkem certifikované zkoušky nahradit. Nahradit zkoušku z cizího jazyka lzte jen za předpokladu, že žák v profilové části koná alespoň 4 zkoušky.
- Editovatelnou žádost o náhradu zkoušky pro studenty našeho gymnázia zveřejňujeme pod odkazem.
Další podmínky a podrobnosti k maturitní zkoušce v roce 2025
- Žáci 4. ročníku (obor 79-41-K/41 Gymnázium) a žáci oktávy (obor 79-41-K/81 Gymnázium) si mohou v profilové části maturitní zkoušky vybrat z nabídky následujících předmětů: český jazyk a literatura, anglický jazyk, německý jazyk, francouzský jazyk, základy společenských věd, dějepis, zeměpis, matematika, fyzika, chemie, biologie, hudební výchova, výtvarná výchova, informační a komunikační technologie.
- Profilová zkouška z českého jazyka se skládá z písemné práce a z ústní zkoušky. Písemnou prací se rozumí vytvoření souvislého textu, jehož minimální rozsah je 250 slov. Práce trvá 110 minut včetně času na volbu zadání. Pro písemnou práci stanoví ředitel školy nejméně 4 zadání, která budou žákům zpřístupněna bezprostředně před zahájením zkoušky. Po zahájení zkoušky si žák 1 zadání zvolí. Při konání písemné práce má žák možnost použít Pravidla českého pravopisu. Pro ústní zkoušku stanovil ředitel školy maturitní seznam 79 literárních děl a stanovil pro žáky také kritéria pro výběr literárních děl. Z maturitního seznamu literárních děl žák připraví vlastní seznam 20 literárních děl. Při sestavování vlastního seznamu literárních děl vybírá žák minimálně 2 literární díla z české a světové literatury do konce 18. století, minimálně 3 literární díla z české a světové literatury 19. století, minimálně 4 literární díla ze světové literatury 20. a 21. století a minimálně 5 literárních děl z české literatury 20. a 21. století. V seznamu žáka musí být minimálně dvěma literárními díly zastoupena próza, poezie a drama. Žák odevzdá svůj seznam literárních děl prostřednictvím svého třídního učitele řediteli školy nejpozději do 31. března 2025 pro jarní zkušební období 2025 a nejpozději do 30. června 2025 pro podzimní zkušební období 2025. Pokud žák seznam v daném termínu neodevzdá, losuje dle dále uvedené vyhlášky u maturitní zkoušky z pracovních listů ke všem dílům obsaženým ve školním seznamu literárních děl. Ústní zkouška se uskutečňuje formou řízeného rozhovoru s využitím pracovního listu obsahujícího úryvek nebo úryvky z konkrétního literárního díla. Ke zkoušce budou připraveny pracovní listy pro žáky k dílům z jejich vlastních seznamů literárních děl. Součástí pracovního listu bude i zadání ověřující znalosti a dovednosti žáka vztahující se k učivu o jazyce a slohu.
- Profilová zkouška z cizího jazyka se skládá z písemné práce a ústní zkoušky. Písemnou prací z cizího jazyka se rozumí vytvoření souvislého textu nebo textů v celkovém minimálním rozsahu 200 slov; písemná práce trvá 60 minut včetně času na volbu zadání. Pro písemnou práci stanoví ředitel školy 1 nebo více zadání, která budou žákům zpřístupněna bezprostředně před zahájením zkoušky. Pokud bude stanoveno více než 1 zadání, žák si po zahájení zkoušky 1 zadání zvolí. Zadání písemné práce bude obsahovat název zadání, popřípadě výchozí text k zadání a způsob zpracování zadání. Při konání písemné práce má žák možnost použít překladový slovník.
- Profilová zkouška z matematiky se skládá z písemné práce a z ústní zkoušky. Písemná zkouška má podobu testu s 12 otevřenými úlohami a trvá 150 minut. Ústní zkouška probíhá stejně jako ústní zkoušky z jiných předmětů před maturitní komisí.
- Profilová maturitní zkouška z výtvarné výchovy proběhne kombinací dvou forem zkoušky, a to formou ústní zkoušky před zkušební komisí a formou obhajoby maturitní práce před zkušební komisí. Obhajoba maturitní práce i ústní zkouška z tohoto předmětu trvají shodně 15 minut. Podrobnosti k vypracování maturitní práce stanoví ředitel školy nejpozději 4 měsíce před termínem obhajoby práce.
- Profilová zkouška z hudební výchovy proběhne kombinací dvou forem zkoušky, a to formou ústní zkoušky před zkušební komisí a formou praktické zkoušky, která bude mít podobu veřejného vystoupení. Ústní zkouška i praktická zkouška trvají obě shodně 15 minut.
- Ve všech ostatních předmětech profilové zkoušky proběhne maturitní zkouška formou ústní zkoušky před maturitní komisí.
- Schválená témata zkoušek z jednotlivých předmětů profilové části maturitní zkoušky jsou pro maturanty k dispozici na webových stránkách gymnázia (rubrika „Maturity 2025“) a k nahlédnutí také v písemné podobě u ředitele školy. Témata jsou platná pro jarní i podzimní období maturitních zkoušek.
- Pro hodnocení zkoušek společné části maturitní zkoušky platí, že CENTRUM (CERMAT) stanoví hranici úspěšnosti didaktických testů. Tato hranice úspěšnosti bude uvedena v testových sešitech didaktických testů.
- Pro hodnocení zkoušek profilové části maturitní zkoušky platí, že způsob a kritéria hodnocení každé zkoušky nebo její části včetně hranice úspěšnosti a způsob stanovení výsledného hodnocení zkoušek navrhuje ředitel školy a nejpozději před začátkem konání první zkoušky schvaluje zkušební maturitní komise. Kromě toho v případě profilových zkoušek z českého jazyka a literatury a z cizího jazyka platí, že hodnocení písemné práce činí 40% a hodnocení ústní zkoušky 60% celkové hodnocení zkušebního předmětu.
Uvedené rozhodnutí ředitele o nabídce povinných a nepovinných zkoušek profilové části maturitní zkoušky včetně formy a témat těchto zkoušek a o dalších podrobnostech maturitní zkoušky v roce 2025 bylo vydáno v souladu s §79, odst. 3 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), v aktuálním znění, a v souladu s vyhláškou číslo 177/2009 Sb. v platném znění.
Témata profilových zkoušek v jednotlivých předmětech
(témata jsou v písemné podobě k dispozici u ředitele školy a pod odkazy na názvy předmětů níže)
Oktáva (8.O)
- český jazyk a literatura (maturitní seznam literárních děl včetně pokynů k tvorbě žákova vlastního seznamu literárních děl)
- anglický jazyk
- německý jazyk
- francouzský jazyk
- základy společenských věd
- dějepis
- zeměpis
- matematika
- fyzika
- chemie
- biologie
- hudební výchova
- výtvarná výchova
- informační a komunikační technologie
4. ročník
- český jazyk a literatura (maturitní seznam literárních děl včetně pokynů k tvorbě žákova vlastního seznamu literárních děl)
- anglický jazyk
- německý jazyk
- francouzský jazyk
- základy společenských věd
- dějepis
- zeměpis
- matematika
- fyzika
- chemie
- biologie
- hudební výchova
- výtvarná výchova
- informační a komunikační technologie
© VOJ, zveřejněno 30. 9. 2024